Stroke (agyvrzs,agyi elzrds)
"Egyre tbben hvjk a mentket, amikor a szlts tneteit szlelik. ... Az emberek sokkal btrabban nylnak a telefon utn, sokkal hamarabb krnek segtsget. Jl tudjk, hogy minden perc szmt, hiszen, ha hrom rn bell sikerl a betegnek eljutnia a legkzelebbi Stroke kzpontba, gy sokkal nagyobb eslye van a tllsre."
A stroke a harmadik leggyakoribb hallok vilgszerte. Tavaly haznkban 18 ezren hunytak el agyrbetegsg kvetkeztben. Becslt adatok szerint jelenleg 200-250 ezer szltst elszenvedett beteg l kzttnk.
Ezzel a cikkel a srtoke felismersre s veszlyeire,tovbb a menthvs jelentsgre szeretnm felhvni a figyelmet.Arra kell trekednnk,hogy a kritikus hrom rn bell megtrtnjen a menthvs,s ezzel a beteg gygyintzetbe juttatsa.
Ahhoz, hogy hrom rn bell megkezddjn a vrrgolds az els lpst magnak a betegnek, vagy a hozztartoznak
kell megtennie: a stroke tneteit szlelve AZONNAL hvni kell a 104-et! A stroke elltsa sorn elfordul idvesztesg tekintlyes rsze ugyanis a krhzig terjed idszakban jellemz. Ilyenkor a ktsgbeesett rokon, ismers elszr a hziorvost hvja, mondvn majd a csaldorvos rtesti a mentket. Ezzel viszont sok id vsz feleslegesen krba; olyan id, amit a hatkony kezelsre lehetne fordtani.
De mi is az a stroke?
Az agyi vrkeringsi zavarnak,orvosi szakkifejezssel stroke-nak (sztrk), kt tpusa klnbztethet meg. Az agyvrzs,mely az agyi katasztrfk kb.15 szzalkt teszi ki. Az agylgyuls csoportjba, mely az agyi vrkerings klnbz mrtk krosodsa(rszklet,vrrg,stb) miatt kialakult agyi oxign- s tpanyaghinyos llapotokat jelli, az agyi katasztrfk kb.85 szzalka tartozik. Megklnbztetnk tmeneti vrkeringsi zavart, ilyenkor az idegrendszeri tnetek legksbb 24 rn bell megsznnek, illetve vgleges krosodshoz vezet, n. iszkmis vrkeringsi zavart.
1. Vrhinyos stroke – agyi infarktus
A stroke-nak ezt a tpust vrrg okozza, amely tjt llja a vrramlsnak, gy a vr nem jut el a megfelel agyterlethez. Az sszes stroke-eset 83%-t ez a tpus teszi ki. Kialakulst elidzheti az agy egyik vererben kialakul vrrg (trombzis), vagy olyan vrrg is, amely a test valamely ms rszn alakul ki, s a vrrammal kerl az agyba (emblia), ahol elzr egy kisebb eret, s kialakul a stroke.
2. Vrzses stroke – agyvrzs
A stroke msik formja a vrzses stroke, amely akkor alakul ki, ha az agyban vagy az agy krl megreped egy r, s vr szivrog az agyba/agyra. Az agyvrzs bekvetkezse azon emberek esetben a legvalsznbb, akik relmeszesedstl s magas vrnyomstl egyarnt szenvednek.
3. TIA (Tranziens Ischaemis Attak)
Az sszes stroke-eset mintegy harmadt egy vagy tbb „ministroke" elzi meg,melyet TIA-nak, magyarul tmeneti agyi vrelltsi zavarnak neveznk. Ezek a rohamok napokkal, hetekkel, vagy hnapokkal a stroke eltt jelentkezhetnek. Jellemzjk, hogy a tnetek gyorsan alakulnak ki, rendszerint nhny percig vagy pr rig tartanak, majd 24 rs tnetmentessg kvetkezik. Mivel a TIA ideiglenes jelleg, s a szervezet gyorsan visszall a rendes mkdsre, knnyen figyelmen kvl hagyjk, vagy azt gondoljk, hogy minden rendben van. Ez azonban nagyon veszlyes dolog, mert a kivlt ok tovbbra is fennll, ezrt gyakran egy sokkal komolyabb s slyosabb stroke figyelmeztet jele lehet. Azonnali elltsra van szksg!
Melyek a stroke kialakulsnak f kockzati tnyezi?
Tbb tnyez ismert, amely a szlts kockzatt nveli. Mindenekeltt az relvltozsok kialakulsnak cskkentsre hvnnk fel figyelmket, hiszen a stroke-esemnyek tlnyom tbbsgben relmeszeseds ll a httrben. A magyar betegre sajnos jellemz, hogy tbb rizikfaktor egyidejleg van jelen
Nem befolysolhat kockzati tnyezk a nem, a rassz, az letkor. A befolysolhat kockzati tnyezk kztt tbb betegsget, kros llapotot, helytelen letmdot tallunk:
Magas vrnyoms: az agyi infarctus s az agyvrzs legfbb kockzati tnyezje. A stroke-os betegek tbb mint 2/3-nak magas a vrnyomsa (!). A hipertnia felgyorstja az aortavben s az agyat ellt nyaki nagyerekben az relmeszesedst, megbetegti a kisereket, elsegti a szvbetegsgek kialakulst. A krosan emelkedett vrnyoms az agyrbetegsgek rizikjt 2-7-szeresre nveli. A szlts kockzata s a vrnyoms-emelkeds szorosan sszefgg. A 10/5 Hgmm-es vrnyomscskkents 42%-os stroke kockzat-cskkenst eredmnyez.
Dohnyzs: az agyrbetegsgek kialakulsnak 10-15 szzalkrt felels. A dohnyzs szmos mdon segti az iszkmis s a vrzses stroke fellpst. Fokozza az relmeszesedst, a trombzis kialakulst s emeli a vrnyomst. 1,5-2-szeres riziknvekedssel jr, dzisfggen, ers dohnyosokban kifejezettebb. A dohnyzs abbahagysa utn a kockzat fokozatosan megsznik.
Cukorbetegsg:a kockzat 2-3-szoros.
Szvbetegsgek:ltalban 2-3-szorosra nvelik a kockzatot a szvinfarktus, a szvkoszorr betegsg, a szvelgtelensg, a bal kamra megnagyobbods, a szvbillenty betegsgek. A legnagyobb kockzat a pitvarfibrillci. Az iszkmis stroke 15-25 szzalka vezethet vissza szv-eredet tnyezkre.
Egyb tnyezk: a zsranyagcsere zavarok, a magas konyhas bevitel, a tlzott alkoholfogyaszts 3-szoros stroke-kockzat. A fizikai aktivits nvelse cskkenti a stroke gyakorisgot, mert cskken a vrnyoms, cskken a testsly, javul a zsr- s sznhidrt anyagcsere.
Melyek a stroke tnetei?
Stroke valsznsthet az albbi panaszok alapjn:
- beszdzavar (beszdmegrtsi s/vagy szformlsi nehzsgek)
- floldali vgtaggyengesg, bnuls
- hirtelen kialakult/progredil zavartsg/eszmletlensg
- fejfjs, ha hirtelen kezddtt, elviselhetetlenl heves s/vagy vegetatv ill.neurolgiai tnetekkel jr
- ltszavar: tmeneti ltsveszts az egyik vagy mindkt szemen, ketts lts,
- lttrkiess
- szdls, fleg ha hirtelen alakult ki, ismtldik vagy llandsult, ill.idegrendszeri s/vagy vegetatv tnetek ksrik.
Milyen vizsglati mdszerek alkalmazhatk stroke gyanja esetn?
Klnsen hasznos a mentszolglatnl is alkalmazott ,gynevezett Cincinnati Prehospital Stroke Scale (CPSS)
Elnye hogy laikus szinten is gyorsan alkalmazhat,nem ignyel eszkzket,s ennek a vizsglatnakaz eredmnyeinek birtokban mr a menthvskor fontos informcit kzlhetnk a mentsrnytssal.
A vizsglat a kvetkezk szerint zajlik a beteg kzremkdsvel:
Facialis paresis(Arcszimetria)
„Mutassa a fogait!" vagy „Vicsortson!")
- p: mindkt oldal egyformn mozog.
- Kros: az arc egyik oldala elmarad a mozgsban.
Fels vgtagi paresis(gyengesg)
„Csukja be a szemeit, s elrefel nyjtsa ki a karjait 10 mp-ig!"
- p: mindkt kar ugyangy mozog, avagy egyik sem mozog.
- Kros: egyik kar nem mozog, vagy lesllyed a msikhoz kpest.
Als vgtagi paresis
„Csukja be a szemeit, s behajltva emelje fel a lbait 5 mp-ig!"
- p: mindkt als vgtag ugyangy mozog, avagy egyik sem mozog.
- Kros: egyik als vgtag nem mozog, vagy lesllyed a msikhoz kpest.
Beszd
„Ismtelje: Az g kk Budapest felett!"
- p: helyes szavak, nincs elkent beszd.
- Kros: a beszd elkent, rossz szavakat mond, vagy kptelen beszlni.
Ha a vizsglatok valamelyike kros,azonnal hvjunk mentt!
Forrsok: www.richter.hu.
www.webbeteg.hu
OMSZ krlevl |