Ki s mikor hvhat mentt?
Ments szksgessge esetn brki - llampolgrsgtl s egszsgbiztostsi jogviszonytl fggetlenl hvhat mentt a Magyarorszg terletn.
Miyen esetekben hvhatunk mentt ments cljbl?
Minden esetben, amikor a beteg azonnali egszsggyi elltsra szorul:
- ha letveszly, vagy annak gyanja ll fenn (eszmletlen llapot, brmilyen eredet slyos vrzs, stb.);
- baleset, srls, brmilyen eredet mrgezs esetn;
- megindult szls, illetve a fennll terhessg alatt bekvetkez rendellenessg miatt;
- ha ers fjdalom, vagy ms riaszt panasz, illetve tnet szlelhet (pl. fulladsrzs, nehzlgzs, vgtagbnuls, stb.);
- ha olyan magatartszavart szlelnk, mely sorn a beteg sajt maga, vagy msok lett veszlyezteti.
-
- A mentk hvszma az orszg egsz terletn (minden vezetkes s mobiltelefonrl): 104
1999-tl egysges srgssgi hvszm bevezetsre kerl sor Magyarorszg terletn is (112). Ezt elssorban akkor hvjuk, ha egyidejleg a mentkre s/vagy a tzoltkra s/vagy a rendrsgre is szksg van.
Menthvs esetn az albbi krdsek szerint tegyk meg a bejelentst:
- Hol trtnt? (pontos cm, ennek hinyban a helyszn megkzelthetsge)
- Mi trtnt? (a srls, rosszullt bekvetkezte: pl. sszeesett, eszmletlen; szvbeteg fullad; magasbl esett, gpkocsi elgzolta; motorkerkprral fnak tkztt, stb.)
- Hny srlt, beteg van?
- Milyen srls, panasz, tnet szlelhet? (pl. fldn fekszik, lbt fjlalja; spadt, verejtkes; fullad, nyugtalan, ajkai elkkltek; fldn fekszik, grcsl, szja habzik)
- A bejelent neve s telefonszma (szksg lehet a bejelent visszahvsra, pl. pontatlan cm esetn!)
- Vrjunk a mentsirnyt esetleges krdseire (a trtntek pontostsa rdekben fontos!), s csak ezutn tegyk le a telefonkagylt.
Ha nem mentst ignyl heveny megbetegedst szlel a beteg laksn, hvja a hziorvost vagy az orvosi gyeletet. A beteg vizsglata alapjn az orvos eldnti, hogy szksge van-e a betegnek gygyintzeti beutalsra s betegszlltsra; ha igen, az orvos a szksges intzkedseket megteszi.
(Az Orszgos Mentszolglat hivatalos ajnlsa)
Amit a menthvsrl mg nem rt tudni!
A mentk rtestse hozztartozik a ments folyamathoz. Sajnos elfordulhat, hogy a helysznen egyedl tartzkodik az elsseglynyjt, s nincs segtsge, aki telefonlni tudna vagy rtesthetn a mentket.
Ma, a mobiltelefonok korban mg vidkrl, vagy egy fldt szlrl is knnyebben hvhatunk segtsget, mint akr csak nhny vvel korbban.
Az egyedl lv elsseglynyjtnak azonban ilyenkor is mrlegelnie kell: mivel segthet tbbet a srltnek? Ha elltst nyjt, s utna hvjk a mentket, vagy fordtva. Ennek eldntshez termszetesen elbb nmi informcit kell nyerjnk a beteg llapotrl. Ezt kveten rdemes a sorrenden gondolkodni. ltalnos szably nehezen adhat. Nyilvn egy slyos vrzst elbb el kell lltani, a jl lgz, de eszmletlen beteget elbb stabil oldalfekvsbe kell fordtani, s utna kell rtesteni a mentket, hisz ezzel alig vesztnk idt, de megmenthetjk vele a beteg lett.
jralesztsnl mr nagyobb lehet a problma, ha egyedl vagyunk. ltalnos javaslat szerint, ha a klinikai hall baleset vagy vzbefullads kvetkeztben llt be, akkor elbb meg kell kezdeni az jralesztst, s utna hvni a mentket, mert az eszkz nlkli jraleszts ilyenkor igen j hatkonysggal hoz eredmnyt.
Ugyanakkor, ha a beteg vlheten szvbetegsg miatt kerlt a klinikai hall llapotba, akkor igazn j eredmny csak az eszkzs jralesztstl, pl. defibrilltor (a szvizomzat rngsszer, kros sszehzdsait elektromos rammal megszntet, hordozhat kszlk) alkalmazstl, gygyszerektl, stb. vrhat, gy jobb, ha a mentk rtestse mielbb megtrtnik. Termszetesen mrlegelni kell azt is, hogy mennyi id telik el a telefon keresglsvel, a hvssal, s ekzben nem csszunk-e ki az egybknt is oly rvid idbl, melyen bell mg sikerrel kezdhet meg az letment beavatkozs.
Termszetesen tbb seglynyjt esetn knnyebb a helyzet.
A mentk telefonszma 104. Ez a szm (s a rendrsg, tzoltsg seglykr szmai is!) a krtys, pnzes nyilvnos telefonokrl krtya, rme nlkl is, ingyen hvhatk!
Hasonlan, ezek a szmok a mobiltelefonokrl – akr lejrt feltltkrtys telefonrl is – ingyen hvhatk. A 112-es seglyhv szm brmely mobilszolgltatn keresztl, pinkd nlkl is hvhat!
Ha mr telefonhoz jutottunk, a legfontosabb szably: ne tegyk le a telefont addig, amg a szolglatvezet nem bontja a vonalat. minden fontos informcira rkrdez, mg akkor is, ha netn mi elfelejtettk volna ezeket kzlni.
• Mutatkozzunk be, ha lehet, adjunk meg egy visszahvhat telefonszmot.
• Mondjuk el, hogy pontosan hol van a beteg (a kzterlet is pontosan behatroland)!
• Ha baleset trtnt, hny srlt van, milyen jelleg a srlsk, milyen elltst kaptak eddig. A mentk kirkezsig esetleg mg elvgzend fontos teendkrl is tancsot krhetnk telefonon keresztl.
• Tbb srlt esetn clszer megadni, hogy kzlk hny a knny, a slyos vagy az letveszlyes, mert ez alapjn dnt a szolglatvezet a kivonul egysgek szmrl s felszereltsgrl.
A tmeges balesetek
A tmeges balesetek elltsa tapasztalt mentdolgozktl is nagy figyelmet ignyel. Termszetesen nem vrhat el brkitl mindaz, ami egy hivatsos seglynyjttl, de ktelessgnk segteni. Melyek a legfontosabb tudnivalk, mit, s hogyan kellene tenni?
Mit jelent a tmeges baleset s milyen tpusai vannak?
Tmeges balesetrl beszlnk akkor, ha egy baleseti/megbetegedsi mechanizmus fellpse folytn egy helyen, legtbbszr egy idben, ngynl tbb szemly szenved egszsggyi krosodst. A baleset bekvetkeztnek helysznt krhelynek nevezzk, amely lehet dinamikus, illetve statikus. Elbbi esetben jabb s jabb srltekre kell szmtani (pl. jrvny, terrortmads), mg utbbinl a srlsek dnt tbbsge az els percekben kialakul (pl. kzlekedsi balesetek). Haznkban a tmeges balesetek kztt a kzlekedsi katasztrfk vezetnek (75%), ezt kvetik a vegyi balesetek (12%), majd a mrgezsek (9%).
Fontos a katasztrfa mint meghatrozs elklntse. Katasztrfrl akkor beszlnk, ha olyan jelleg kresemny kvetkezett be, melynek mind az egszsggyi, mind a mszaki felszmolsa meghaladja egy egsz vros, vagy megye lehetsgeit, jelents kls segtsgre van szksg.Sajnlatosan gyakori
2005-ben az Orszgos Mentszolglat sszesen 271 tmeges balesetet szmolt fel. Az esetek tbbsge a Kzp-Magyarorszgi rgi terletn fordul el. 2005-ben 53, 2006-ban 71, 2007-ben 68 tmeges baleset trtnt a fvrosban s Pest megyben. 2006-ban sszesen 483 srlt elltsra kerlt sor tmeges baleset sorn, akik kzl a helysznen 27-en elhunytak.
Teendk az els percekben
A tmeges baleset kezelsnek egyik elsknt jelentkez s legfontosabb problmja, hogy a betegek/srltek szma nincs arnyban az elsknt helysznre rkez menterk nagysgval. Ezrt is fontos szempont, hogy a helysznen lv laikusok, elsseglynyjtk lehetsg szerint pontos informcit adjanak arrl, ha tbben, vagy sokan srltek, betegedtek meg. Ezltal nagyobb lehet az azonnal riasztott egysgek szma, kisebb mrtkben jelentkezik az arnytalansg.
A krhely felmrse
A soksrltes helyszneken ltfontossg a helyszn s a srltek alapos felmrse, sokaknak taln furcsn hangzik, de nem a seglynyjts az els. A krhely felmrse az albbiak szerint zajlik:
Mi trtnt, trtnhetett? Mennyire veszlyes a helyszn? Vrhat-e jabb baleset?
Hogyan vhatja a seglynyjt sajt testi psgt?
Hny srlt lehet? Milyen jellegek a srlsek (gsek, zzdsok stb.)? Kb. hny knny, hny slyos srlt van? Mennyi lehet a halottak szma?
Milyen mszaki segtsgre lehet szksg? Tzoltk, vegyvdelem, honvdsg.
El lehet-e kezdeni a helysznen az elltst, vagy ki kell menekteni a srlteket (pl. tzvsz, robbansveszly). Utbbi esetben n. gyjthelyet kell kialaktani, ennek kivlasztsa komolyabb szakmai ismereteket ignyel.
A felmrst kveten az n. krhelyparancsnokot kell tjkoztatni, aki ezek ismeretben intzkedik, illetve hoz dntseket.
A srltek osztlyozsa
A hatkony helyszni ellts rdekben a srlteket llapotuk slyossgnak megfelelen osztlyozni kell, melynek clja a betegek megfelel csoportostsa a mielbbi ellts rdekben. Az osztlyozsra mindaddig szksg van, amg nem lehet minden rszorult egyszerre, egy idben elltni. E tevkenysg sorn a mentszolglat orvos vagy menttiszt dolgozja az albbi csoportostsokat alkalmazza:
T1 - Instabil llapot betegek, az alapvet letfunkcik (lgzs vagy kerings) zavarval. Azonnali letment beavatkozs, pl. lgtbiztosts szksges.
T2 - Stabil lgzsi s keringsi paramterek. 4-6 rn bell kell elltni, klnben llapotuk instabill vlhat. Ilyen lehet pl. egy combcsonttrs.
T3 - Stabil llapot betegek, nincs fenyeget instabilits. Ide tartoznak a knnyebb srltek.
T4 - Instabil llapot betegek, akik az adott krlmnyek kztt ellthatatlanok, tekintettel arra, hogy az arnytalansg miatt nincs egyelre megfelel menter a helysznen.
Termszetesen a fenti kategorizls nagy szakmai ismereteket s gyakorlatot ignyel. Laikusok szmra egy jval egyszerbb, ebbl kvetkezen tbb hibaforrst rejt mdszert ismertetnk.
letveszlyes srltek - eszmletlen, ers vrzse van, harmad-, negyedfok gs
Slyos srltek - vrz, slyos trse van, zavart tudat, nagy terlet gs
Knny srlt - horzsolsok, zzdsok
Klinikai halottak
Halottak
Tmeges baleset felszmolsakor is rvnyesek az egyes ltalnos seglynyjtsi szablyok. Ennek rtelmben elsdleges az akut letveszly elhrtsa, lgtbiztosts, ers vrzs csillaptsa, hiszen ezek elmaradsa, vagy kslekedse bizonyosan rontja a srltek llapott.
|