jraleszts
Felntt alapszint jraleszts (BLS)
Laikus elltk szmra.
A BLS elsdleges clja, brminem kerings- s lgzslells esetn az letfontossg szervek oxignelltsnak biztostsa befjsos llegeztetssel s a mellkasra gyakorolt kls nyoms (kompresszi) segtsgvel, mestersgesen fenntartott keringssel. Minden olyan esetben meg kell ksrelni az alap szint jralesztst, amikor az nem veszlyezteti a segt(k) testi psgt, vagy lett, ha nincs a srltnek az lettel sszeegyeztethetetlen srlse, ha nem vgstdiumos, hallhoz vezet betegsgben szenved egyn, valamint, ha nincs lemond(DNAR) nyilatkozata.
A lgtbiztosts s a lgzs elsegtse valamifajta eszkz segtsgvel, flautomata defibrilltor alkalmazsval, valamint a kt seglynyjt ltal egyttesen alkalmazott jraleszts az alap ismereteken kvl valamivel tbb ismeretet felttelez. Azonban a mai AED kszlkek - fleg a kzterleteken elhelyezettek - beptett BLS programmal rendelkeznek.
BLS - elltsi sorrend.
Nos, eddig tvettk, milyen esetekben kell alkalmazni, illetve mikor kell kszlni a BLS alkalmazsra. Az elltsi sorrend a kvetkez:
0. Helyszn biztonsga.
Az elltsra szorult csak akkor kzeltsk meg, ha ha nem ll fenn (arnytalanul) slyos veszly az ellt(k)ra; szksg esetn megfelel segtsg hvsa (pl. tzoltk). Ha segtsgnyjts kzben megsrlnk, legrosszabb esetben letnket vesztjk, azzal sem a segtsgre szorul(k)nak nem hasznlunk, de magunknak sem! Ha a helyszn biztonsgos kzeltsk meg, m mindig fokozott figyelemmel legynk a krnyezetnkre (pl. tszlen, ptkezs stb.)!
1. Reakcikpessg vizsglata.
Ellenrizzk a beteg reakcikpessgt. Hangosan szltsuk meg: Hogy van?! - majd ekzben vllainl fogjuk meg s rzzuk meg, mindig oldalrl kzeltsk meg a beteget, srltet!

A kp forrsa: ERC.edu
1.1 Reakcikpes a beteg?
IGEN!
Ha vlaszol a beteg s helyzete alkalmas a tovbbi tjkozdsra (nem ll fenn jrulkos veszly; hozzfrhet), hagyjuk a feltallsi helyzetben, csak szksg esetn mozgassuk! Szksg szerinti vizsglatot s elltst vgezznk, ha segtsget kell hvnunk a beteget legfeljebb a hvs ideje alatt hagyjuk magra (ha nincs kzvetlen kzelnkben erre alkalmas eszkz: pl. mobiltelefon), a mentk kirkezsig maradjunk a srlt/beteg mellett s folyamatosan figyeljk az llapott!
1.2 Reakcikpes a beteg? NEM!
Ha a beteg nem reagl, eszmletlennek tekintend. Kiltsunk segtsgrt! Ha jrkelk is vannak legjobb, ha "kijellnk" valakit a tmegbl, aki - a kvetkezkben lertak esetn - szksg esetn hvja a mentket.

A kp forrsa: ERC.edu
2. Lgtfelszabadts s stabilizls.
2.1 Szksg esetn fordtsuk a beteget a htra, kemny alapra (ez fontos, mivel rugalmas felleten pl. gymatracon vgzett mellkaskompresszi nem megfelel hatsfok). Csak nyilvnvalan indokolt esetben nzznk be a lgutakba, ha szksges tvoltsuk el a lgzst esetlegesen akadlyoz idegenteste(ke)t (hnyadk, vr, telmaradk, mfogsor), majd helyezkedjnk el kb. a vllak magassgban, gy, hogy knyelmesen elrjk a mellkast illetve a fejet. Ha fennll a gerincsrls lehetsge (pl. magasbl ess, autbaleset) klns figyelemmel jrjunk el a beteg fejnek s testnek mozgatsa esetn.
3. Kerings- s lgzs megltnek vizsglata!

A beteg vllnl helyezkednk el (jelen esetben BAL oldalon), a fejt htraszegjk, majd jobb keznkkel a feje felett, htul tnylunk, majd 3 ujjunkkal megtmasztjuk az llt. Jobb flnkkel a beteg orra s szja fel hajolunk (ekkor halljuk s rezzk, ha a beteg levegt vesz) s ezzel prhuzamosan figyeljk a mellkast (ltjuk a mellkas emelkedst s sllyedst, ha a beteg llegzik). Laikusknt a centrlis pulzust nem kell tudnunk tapintani, gy annak vizsglatt elhagyhatjuk, azonban a beteg keringsrl s lgzsrl teljes kpet ezen 3 megfigyels egyttesen ad, ezzel a "ltom - hallom - rzem" hrmassal biztosan megllapthatjuk, hogy van-e kerings- s/vagy lgzs. Egyik a msik nlkl nincs! Feltnen kros lgzst ezrt terminlisnak, teht a keringslells jelnek kell rtkelni! A vizsglatot 10 msodpercig folytassuk, majd, amennyiben nem szlelnk letjeleket a 3.2-es pont alapjn jrjunk el. A mdszer ebben a formban csak akkor alkalmazhat, ha nincs gyan nyaki gerincsrlsre.

A kp forrsa: ERC.edu
3.1 Kerings- s lgzs meglte? IGEN!
Ha hatsos lgzst szlelnk (lgzmozgs szlelhet lgramls mellett), az eszmletlen beteg lgzse kielgt, a fulladsveszly kivdshez azonban a lgutak tjrhatsgrl tovbbra is gondoskodnunk kell. Folyamatosan ellenrizzk a lgzs megltt; mrjk fel a beteg llapott. Ha eddig mg nem trtnt seglykrs, haladktalanul tegyk meg. Ha a seglyhvshoz a beteget idlegesen magra kell hagynunk, a lgutak szabad tjrhatsgnak, valamin az aspircinak elkerlse rdekben alkalmazzuk a stabil oldalfektetst.
3.2 Kerings- s lgzs meglte?
NEM!
Ha a 10 msodperces vizsglat ideje alatt nem szlelnk letjeleket, a mr korbban kijellt szemlyt szltsuk fel a ment hvsra (104 v. 112), ha ezt korbban nem tettk meg, hvjunk magunk segtsget. A hvs alatt rtheten mondjuk el, hol vagyunk, mi trtnt, hny srlt, beteg van, mi a srls s jelen esetben krjnk mentt jralesztshez.
Ez utn haladktalanul kezdjk meg a 30 mellkaskompresszi vgrehajtst. A mellkaskompresszik mielbbi megkezdsnek s minl folyamatosabb vgzsnek abszolt prioritsa van:

- A szervezet rendelkezik mg a keringslells pillanatban bizonyos oxigntartalkkal s ezrt nem szksges azonnal llegeztetni.
-
Kell gyakorlattal megfelel helyen vgezhet a kompresszi; a kimrs a pontossgot nem nveli, ugyanakkor idvesztesget okoz. 3-5 nyoms alatt igyekezznk kitapasztalni a megfelel nyomserssget, ezzel elkerlend a bordk eltrse, azonban itt jegyeznm meg, hogy sikeres jraleszts bordatrs nlkl szinte nincs is, teht az esetleges bordatrs(ek)tl ne rettenjnk meg! A megfelel kompresszis hely a mellkas kzpvonalban, a szegycsont als feln, a kardnylvnytl (proc. xiphoideus) kell tvolsgban (kb. 4 harntujjal a fltt) van. Figyelem! A kompresszis hely meghatrozsakor kt harntujjnyit mrnk a proc. xiphoideustl a fej irnyba, s kzvetlenl e fl helyezzk a kompresszit vgz keznket. (A kompresszi megfelel helyt lsd a kpen!)
-
A mellkaskopresszik megnvekedett szma miatt a BLS vgzse kifejezetten fraszt, ami a hatsfokt is cskkenti. Ezrt - lehetsg szerint - max. 2' percenknt vltani! (Amennyiben 2 f vgzi a reanimcit)

A kp forrsa: ERC.edu
A mellkaskompresszi alatt gyeljnk a meghatrozott egysges kztartsra, a mellkasra merleges nyjtott karokkal, a cspizletben elre-dlve, a mellkast egyenletes tempban, kb. 100/min-es sebessggel kb. 4-5 cm mlyre lenyomni s utna teljesen felengedni. A kompresszi sorn a megfelel md s tempj, hangos szmlls javasolt.
A kp forrsa:
ERC.edu
Utna 2 befjs (lthat mellkaskitrsig) szksges. Ez kb. 500-600mL legyen, ritmusa a normlis lgzsnk alapjn trtnjen. A fejet mindig szegjk htra ezzel biztostva a leveg tdbe val ramlst. Befjs utn mindig nzznk a mellkasra ezzel meggyzdve arrl, hogy a leveg a tdbe s nem a gyomorba kerlt. Javasolt a szjbl-orrba mdszer. A kisebb trfogat, gyorsabban vgrehajthat llegezets rvidebb kompresszis sznetet tesz lehetv.
Ezutn a mellkaskompresszi folytatand egszen a kerings egyrtelm visszatrsig -
pl.: eszmletre trs, normlis lgzs megindulsa - vagy a szaksegtsg megrkezsig. Egyedl trtn jralesztsben hamar ki lehet fradni. Az letjelensgek jraellenrzse csak is indokolt esetben trtnjen, ez lehet a kerings egyrtelm visszatrse (pl. akaratlagos mozdulatok, khgs, shaj, beszdhangok, szemnyits, elhrt reakci),vagy az AED utastsa esetn.
BLS folyamatbra
Az sszefoglals, s knnyebb ttekints rdekben lsd az alapszint felntt jraleszts folyamatbrjt.

(forrs:www.mentok.blog.hu)
|